Małżeństwo i rodzina

Nowy związek. Jak wprowadzić nowego partnera do rodziny?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Nowy związek. Jak wprowadzić nowego partnera do rodziny?

Miłość zdarzyć się może w każdym wieku. Nie tylko wśród młodych osób, ale też tych będących w kwiecie wieku. Miłość niezaprzeczalnie budzi wielkie emocje. Szczególnie jeśli jesteśmy samotnym rodzicem i chcemy przedstawić naszego nowego partnera lub partnerkę najbliższym, np. dzieciom, co nie zawsze jest łatwe.

Nigdy nie jest za późno na miłość

Mitem jest, że miłość czy potrzeba bliskości, również ta pod kątem seksualnym zarezerwowana jest wyłącznie dla osób młodych. Każdy człowiek, niezależnie od wieku ma w sobie ogromną potrzebę towarzystwa, poczucia bycia potrzebnym i kochanym, ale też bliskości czy intymności. Zakochać się możemy w każdym wieku, co jest czymś zupełnie naturalnym. Często bywa tak, że osoby starsze myślą, że nie wypada im się zakochać lub że miłość już ich nie spotka. Nic bardziej mylnego. Kiedy już doświadczają na nowo miłości, to uczucie całkowicie ich zmienia. Czują się szczęśliwi, są bardziej aktywni, a niekiedy wracają do starych pasji. To miłość pozwala im na nowo poczuć drugą młodość. 

Bywa też tak, że dzieci czy wnukowie sami zachęcają swoich samotnych rodziców, czy dziadków do poszukiwania towarzysza na różnych kursach, zajęciach hobbystycznych czy w inny sposób. W większości wypadków, jeśli osoba ta znajdzie swoją drugą połówkę, budzi to radość. Jednak obawy, brak akceptacji ze strony rodziny lub otoczenia pojawiają się wtedy, kiedy między partnerami jest duża różnica wieku. Bywa, że w niektórych przypadkach dopiero po czasie pojawia się akceptacja ze strony rodziny i udaje się nawiązać niż porozumienia.

para seniorów na ławce
Photo by oneinchpunch from Freepik.com

Jak przygotować się na rozmowę z rodziną?

Komunikacja jest najistotniejszym elementem każdej relacji, niezależnie od jej rodzaju. Przekazanie rodzinie informacji o pojawieniu się nowego partnera, w niektórych sytuacjach bywa szczególnie stresujące. Zwłaszcza jeśli dzieci nie są do końca otwarte na to, by samotny rodzic kogoś poznał. Zauważa się to w przypadku rozwiedzionych par, a nawet wdów czy wdowców, kiedy występuje silne przywiązanie dzieci do jednej ze stron. W takiej sytuacji dziecko lub dzieci nie chcą widzieć nikogo w otoczeniu swojego rodzica. I bardzo trudno jest im zaakceptować świadomość, że rodzic zdecydował się wprowadzić do rodziny nowego partnera. Jeśli dodatkowo występują, jakieś widoczne różnice między partnerem a ich rodzicem, np. wiek, pochodzenie, kultura, jest to jeszcze trudniejsze. 

Najlepiej poinformować rodzinę o tym, że mamy nowego partnera, kiedy będziemy mieli pewność co do tej osoby. Szczególnie że rodzina przyzwyczajona do samotności rodzica czy dziadka może początkowo być zaskoczona wiadomością o pojawieniu się kogoś nowego. Nie dziwić będzie ogromna ilość pytań czy nieprzewidziane reakcje. Nie zawsze pozytywne. 

Najlepiej powoli, krok po kroku oswajać najbliższych ze świadomością, że w życiu pojawił się ktoś nowy. Najlepiej zorganizować obiad, podczas którego delikatnie należy zasugerować możliwość pojawienia się kogoś nowego. Ważne, aby wyszło to naturalnie, nie zaś na siłę i pozwolić na oswojenie się najbliższych z sytuacją.

Sposoby budowania relacji między rodziną a nowym partnerem

Dobrym sposobem jest zorganizowanie wspólnego spędzania czasu, tak aby rodzina miała okazję nieco poznać nowego partnera. Jednym ze sposobów jest wspólny obiad, podczas którego byłaby okazja do rozmowy. Dobrym pomysłem jest również wspólne wyjście gdzieś razem, spacer lub zorganizowanie pikniku czy jednodniowego wyjazdu. Trzeba pamiętać, że wiele zależy nie tylko od rodziny i nowego partnera, ale i samej osoby, której to dotyczy. Osoba wprowadzająca partnera powinna zadbać o atmosferę i komunikację podczas wspólnego spotkania. Od tego w dużej mierze zależy budowanie wzajemnej relacji i to, jak potoczy się spotkanie. 

Jeśli partner stresuje się tym spotkaniem i nie do końca jest otwarty, należy go zachęcić lub zaranżować temat rozmowy, wspominając rodzinie o jego zaletach, pasjach, sukcesach, aby pokazać go w jak najlepszym świetle. Nie chodzi o sztuczne wybielanie, ale szczerość i pokazanie rodzinie, ile dana osoba dla nas znaczy. To pozwoli rozładować dość stresującą atmosferę i w łatwy sposób rozwinąć rozmowę. Naturalność na pewno będzie bardziej pożądana od sztucznej pozy.

Co zrobić, kiedy rodzina nie akceptuje nowego partnera?

Niestety nie zawsze mamy do czynienia z pozytywnym scenariuszem. Bywa tak, że nowy partner nie zostanie zaakceptowany przez rodzinę, a nawet wzbudzi w ich mniemaniu poczucie zagrożenia. W takim wypadku należy jeszcze porozmawiać z rodziną, wysłuchując, co mają do powiedzenia. Należy się zastanowić, czy sami czegoś nie dostrzegamy. Najlepiej jednak kierować się intuicją, bo jeśli nasz partner nie spodobał się naszej rodzinie, nie znaczy od razu, że ma wobec nas nieszczere intencje.

rodzina
Photo by
freepik from Freepik.com

Najlepiej zawsze kierować się swoim dobrem i starać się dojść do kompromisu. Nowy partner nie oznacza od razu, że musimy zrywać kontakty z rodziną, jeśli go nie akceptują albo odwrotnie – zrywać z partnerem, jeśli rodzina go nie lubi. Jeśli jest to prawdziwy związek oparty na porozumieniu, wsparciu i miłości, należy dążyć do tego, aby przyzwyczaić rodzinę do nowej sytuacji. Jeśli jednak są osoby, których nie da się przekonać, lepiej nie próbować robić tego na siłę i po prostu odpuścić. Zawsze należy kierować się własnym szczęściem, na które w ostateczności nikt nie powinien mieć wpływu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*