Rozwój osobisty

Kreatywne popołudnie. W czym pomagają kolorowanki antystresowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kreatywne popołudnie. W czym pomagają kolorowanki antystresowe?

Popularność kolorowanek antystresowych łączy się z wiarą w ich uspokajające działanie. Czy faktycznie niosą ukojenie w trakcie przeżywania szczególnie silnych emocji?  

Czym są kolorowanki antystresowe?

Zdecydowanie nie tym samym, czym są kolorowanki dla dzieci, które mają wspomóc ich rozwój plastyczny i zająć czas w kreatywny sposób. Kolorowanki dla dorosłych mają przede wszystkim aspekt terapeutyczny. 

Jedna z technik arteterapii

Stanowią jedną z technik arteterapii, czyli leczenia poprzez sztukę. Chodzi o przepracowanie trudnych emocji dzięki aktywności twórczej. W tym przypadku dzieje się to poprzez prostą czynność, jaką jest kolorowanie wybranych obrazków.

Kolorowa mozaika
(źródło: pexels.com)

Warto zwrócić uwagę, że niektóre osoby – chcąc odreagować trudne emocje – zabierają się za rysowanie na marginesach gazet lub notatników. To podobnie działający mechanizm, jak w przypadku kolorowanek antystresowych.

Popularność kolorowanek dla dorosłych 

Mimo tego, że taka technika jest znana na świecie od kilkudziesięciu lat, to prawdziwy rozgłos zyskała dopiero dzięki „Tajnemu ogrodowi” Johanny Basford, wydanemu w Polsce przed pięciu laty. Od tamtej pory w naszym kraju dostępność i wybór tego rodzaju produktów stale się powiększa. Mandale, arabeski, zwierzęta i sceny z bajek – każdy z pewnością znajdize coś dla siebie.

Co daje kolorowanie dorosłym? 

Kolorowanka dobra na stres

Relaks na trawie
(fot. Aki Tolentino, źródło: unsplash.com)

Stres w pracy lub trudny życiowy problemem mogą być dobrym momentem na to, aby zaopatrzyć się w antystresowe kolorowanki. Oczywiście nie zastąpią one wizyty u psychologa w trudniejszych stanach, ale ich doraźne działanie jest pozytywne. Okazuje się, że takie kolorowanie już po kilkunastu minutach pozwala poczuć ulgę, zmniejsza napięcie i daje poczucie uspokojenia umysłu

Opinie psychologów

Okazuje się, że kolorowanki  były też wykorzystywane jako domowa terapia antystresowa podczas profesjonalnych sesji terapeutycznych z pacjentami. Czynność ta pozwala się uspokoić i daje pozytywne skutki. Dodatkowym zyskiem z kolorowania jest piękny efekt, który nastraja nas optymistycznie i pobudza naszą kreatywność.

Motywy do kolorowania dla dorosłych

Jakie motywy najczęściej są wykorzystywane w kolorowankach przeznaczonych dla dorosłych? Wprawdzie nie ma tutaj bajkowych scenek, ale zdarzają się czasem wyjątki np.  popularne malowanki dla dorosłych z Harrym Potterem. 

„Tajemniczy Ogród”

Ogród
(fot. Ignacio Correia, źródło: unsplash.com)

Od książeczki autorstwa Johanny Basford zaczęła się prawdziwa popularność kolorowanek antystresowych dla dorosłych. Zabawa z nią polegała na kolorowaniu poszczególnych pól, ale też domalowywaniu niewielkich szczegółów. Świetnym pomysłem okazała się konwencja ogrodu – czy może być coś bardziej uspokajającego, niż kwiaty i zwierzęta? 

Mandale

Popularne motywy przeznaczone do kolorowania dla dorosłych, które zaczerpnięte zostały z buddyzmu. Odgrywa ważną rolę w niektórych rodzajach medytacji. W azjatyckiej sztuce uchodzą często za bardzo okazały element zdobniczy. Geometryczne kształty z bardzo dużą ilością szczegółów nawiązują do poczucia harmonii i symetrii. Dodatkową nagrodą jest wspaniały efekt, mieniący się różnymi kolorami. 

Zentangle i arabeski

Motywy orientalne
(fot. Dimitry B, źródło: unsplash.com)

Ten rodzaj kolorowanek dla dorosłych to kształty różnych obiektów, które wypełnione są geometrycznymi wzorami. Bardzo często są to motywy roślin lub zwierząt. Fani orientalnych kultur mogą postawić na kolorowanki nawiązujące do arabesek. 

Motywy popkulturowe

Rozwijający się rynek kolorowanek antystresowych sprawia, że autorzy coraz chętniej sięgają też po tematy zaczerpnięte z popkultury, zwłaszcza z filmu. Wspominane już książeczki z Harrym Potterem nie są jedyne. Na fanów czekają też antystresowe kolorowanki z „Władcy Pierścieni” lub zawierające motywy z „Gwiezdnych Wojen”. Można być jednak pewnym, że w kolejnych latach dostępność nowych wzorów będzie jeszcze większa. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*