Z kim przestajesz, takim się stajesz – ta ludowa mądrość mówi o tym, jak ogromną moc na naszą psychikę mają ci, co nas otaczają. Pozytywny wpływ przyjaciół to jeden z warunków naszego dalszego wzrostu. Ich negatywny wpływ to dostateczny powód, by z przyjaźni zrezygnować. Jak to zrobić?
Każda relacja powinna wzbogacać obie strony. Jeśli w kontaktach z drugą osobą nie widzisz żadnej korzyści, a po prostu uciekasz od samotności, to relacje z nią niczego dobrego nie wróżą.
Naucz się przyjmować samotność z godnością i spokojem. Naucz się doznawać szczęścia w pojedynkę, czerpania przyjemności z każdej chwili spokoju i ciszy. Zacznij dostrzegać własną harmonię i wewnętrzne piękno. Człowiek zaczyna i kończy swoją drogę życiową w pojedynkę. Samodzielnie podejmuje też wszystkie najważniejsze decyzje w swoim życiu. W związku z tym nasuwa się pytanie: po co wypełniać przestrzeń wokół siebie osobami, których poglądy są sprzeczne z tym, czym się w życiu kierujesz?
Bywa, że Twój pseudoprzyjaciel zamiast pozytywnej energii przekazuje Ci tylko negatywną. Po spotkaniach z nim czujesz emocjonalną słabość. Wiecznie rozprawia o swoich problemach i miesza się do Twojego życia prywatnego. Czy to aby przyjaciel? Czy warto męczyć się relacją z osobą, której działania i rozmowy tylko działają Ci na nerwy?
Jeśli Twój pseudoprzyjaciel poddaje krytyce wszystko, co robisz, twardo stoi na własnym stanowisku i nie znosi głosu sprzeciwu, wiedz, że masz do czynienia z osobą toksyczną.
Bywa też, że przyjaźń jest jednostronna. Zazwyczaj z takimi przyjaciółmi rzadko się widujesz. Właściwie tylko wtedy, kiedy czegoś od Ciebie potrzebują. Jednocześnie sami są wiecznie zajęci, gdy to Ty oczekujesz od nich pomocy. Przyjaciel to osoba, na której zawsze możesz polegać. Gdy trzeba, wysłucha, wesprze i osuszy łzy. Taki człowiek zawsze dotrzymuje obietnic.
Najważniejsze to nie zranić uczuć „przyjaciela”, jego miłości własnej. Jeśli wiesz, że to nie nastąpi, wówczas powiedz mu o swoich zamiarach prosto w oczy. Możesz uzasadnić swoje postępowanie. Niewłaściwe zakończenie relacji to prosta droga do tego, by Twój pseudoprzyjaciel stał się Twoim najgorszym wrogiem. Poniższe zalecenia pomogą Ci tego uniknąć.
Zdaniem psychologów przyjacielskie relacje rzadko kiedy udaje się szybko i bezboleśnie przerwać. Istnieje na to wiele sposobów, ale nie wszystkie będą w Twoim przypadku skuteczne.
„Jeden stary przyjaciel jest lepszy od dwóch nowych” – głosi przysłowie. A jednak w realnym życiu więcej korzyści i pozytywów przynosi nierzadko przyjaźń z ludźmi, których spotkaliśmy już w dorosłym życiu.
zdj. główne: Andrew Moca/unsplash.com