Rozwój osobisty

Boisz się latać? Przeczytaj te triki!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Boisz się latać? Przeczytaj te triki!

Strach przed lataniem określa się awiofobią. Niestety cierpi na niego wiele osób, co utrudnia przyjemne podróżowanie, a czasem może całkowicie zepsuć czerpanie przyjemności, na przykład w trakcie urlopu. Co robić, kiedy boisz się latać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne triki!

Rozmowa jest sposobem na rozładowanie nerwów

Rozmowa jest często najlepszym sposobem na rozładowanie stresu czy ukojenie nerwów. Nie zawsze potrzebujesz do tego drugiej osoby. Przecież sam znasz siebie najlepiej. Zapytaj się, dlaczego boisz się lotu. Na swoje obawy spróbuj znaleźć logiczne argumenty, które podważą wątpliwości.

Zastanów się też, co możesz zrobić, żeby przestać się denerwować. Najlepiej zrób to na kilka godzin przed startem. Jeśli nie znajdziesz szybkiej odpowiedzi, to poczekaj chwilę i zajmij się czymś innym. Nasz mózg działa 24 godziny na dobę, więc jeśli nie będziesz w stanie znaleźć rozwiązania na bieżąco, to wpadnie Ci do głowy po kilkudziesięciu minutach samo.

Jeżeli rozmowa z samym sobą nie działa, to poproś o konwersację zaufaną osobę. Najlepiej członka rodziny lub przyjaciela. Najbliżsi będą w stanie złagodzić Twoje obawy i podzielić się własnymi doświadczeniami, co pozwoli Ci poczuć, że nie jesteś sam z problemem.

Oswój się ze swoim strachem

To dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci przestać się bać latania. Twoje obawy mogą być uzasadnione, jednak jeśli przestaniesz zwracać na nie tak dużą uwagę, to wkrótce nie będą aż tak uciążliwe. 

Niektóre osoby stosują technikę wyparcia i pomimo tego, że czują strach, to udają, że wszystko jest w porządku. Niestety takie „zamiatanie pod dywan” nie jest dobrym wyborem. Kryte emocje mogą eksplodować zaraz przed startem samolotu i zakończyć się nawet napadem paniki. 

Oswój się ze swoim strachem. Przyznaj się przed sobą, że boisz się latać i zobacz, co stanie się później. Jeśli nie robiłeś tego wcześniej, to prawdopodobnie większość złych emocji zacznie „spływać po Tobie” i poczujesz przyjemne wrażenie ulgi. 

Lataj często w małych dawkach

Do sposobów na walkę ze strachem przed lataniem należy przyzwyczajenie się do podróżowania samolotem. Jeśli zmagasz się z mocnymi napadami strachu raz do roku, gdy udajesz się na wakacje, to dobrym sposobem może być profilaktyczne podróżowanie.

Znajdź tanie loty w swojej okolicy na niedużych odległościach. Możesz na przykład udawać się w krótką podróż na weekend co dwa–trzy miesiące. Jeśli latanie wejdzie Ci w krew, to za którymś razem po prostu przestaniesz odczuwać strach. 

Monotonia jest wrogiem pożądanych emocji, takich jak ekscytacja, miłość czy inne odczuwanie przyjemności, ale może być pomocą w oswajaniu się ze strachem. Kilka albo kilkanaście podróży w ciągu roku na pewno sprawi, że latanie przestanie być aż tak obciążające dla Twojego stanu psychicznego.

Używaj rozpraszaczy

W trakcie podróży możesz zastosować różne sposoby na odwrócenie swojej uwagi przed strachem związanym z podróżowaniem. Wybierz ciekawą książkę, film albo ściągnij album muzyczny Twojego ulubionego artysty. Jeśli skoncentrujesz się na rozrywce, to nawet nie zauważysz, kiedy samolot podejdzie do lądowania. W sytuacji, gdy nie uda Ci się całkowicie odwrócić uwagi, to przynajmniej pewną część czasu w trakcie podróży poświęcisz na przyjemność, a nie denerwowanie się lotem.

Zdj. główne: Eva Darron/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*