Relacje międzyludzkie

Terapia dla par – czy warto spróbować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Terapia dla par – czy warto spróbować?

Do niedawna Twój związek był udany i szczęśliwy, ale ostatnio coś zaczęło się psuć. Próbujesz znaleźć powody zarówno w sobie, jak i w partnerze oraz szukasz wsparcia wśród bliskich. Warto zastanowić się nad terapią dla par, której szczegóły poznasz w tym artykule.

Kiedy para przeżywa trudny okres, ma możliwość zgłoszenia się do terapeuty, który pomoże zrozumieć i poznać to, co dzieje się między nimi. Terapia może też pomóc w osiągnięciu większej intymności i polepszeniu radości z bycia ze sobą. 

Terapia dla par – kto powinien się nią zainteresować?

Terapia dla par przeznaczona jest dla osób będących w związkach formalnych i nieformalnych, a także dla związków jednopłciowych. Jej celami są rozwiązanie problemu, z którym para się boryka, poprawa jakości ich relacji i komunikacji między partnerami. Sesje terapeutyczne są zwykle dłuższe niż w przypadku spotkań indywidualnych i trwają zazwyczaj od jednej godziny do półtorej.

Pary decydujące się na zasięgnięcie pomocy u specjalisty przeżywają różne dylematy. Mogą to być konflikty o podłożu zawodowym, emocjonalnym, jak również seksualnym. Zadaniem terapii jest przywrócenie harmonii w relacji i znalezienia wyjścia z sytuacji problematycznych. 

Terapia pomoże zmienić pogląd na relacje

Celem terapeuty jest pomoc partnerom w odzyskaniu lub odnalezieniu obiektywnego spojrzenia na ich związek. Ważne jest, aby na tym etapie zredukować wzajemne oskarżenia i nauczyć się panować nad emocjami. Specjalista przeprowadza z parą wywiad, dzięki któremu poznaje łączące ich więzi, co z kolei pomaga mu znaleźć podwaliny kryzysu. Na tej podstawie będzie mógł zaplanować dalsze etapy sesji terapeutycznej, które będą dopasowane do konkretnego przypadku. 

Idąc na terapię, para pożegna się z dysfunkcjonalnymi zachowaniami 

Ważnym elementem terapii jest próba zmiany sposobu, w jaki para zachowuje się wobec siebie. Ponadto, jeżeli jest taka potrzeba, specjalista pomoże wykluczyć przemocowe zachowania partnerów, zarówno jeżeli chodzi o przemoc fizyczną, psychiczną, jak i ekonomiczną. Może okazać się w trakcie trwania sesji, że jedno z małżonków powinno udać się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. Istotną sprawą jest zdanie sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie zachowania występują. Jest to pierwszy krok do kontrolowania ich lub całkowitego wyeliminowania. 

Dzięki terapii dla par poprawicie komunikację i zredukujecie unikanie emocji

Skuteczna komunikacja to podstawa dobrej i zdrowej relacji. Podczas sesji terapeutycznych partnerzy nauczą się komunikacji z zachowaniem wzajemnego szacunku, bez obelg i poniżania. Co więcej, mogą się też nauczyć efektywnego i empatycznego słuchania drugiej osoby. Istotne jest również szczere i bezpośrednie wyrażanie swoich emocji. Jeśli brakuje tego w relacji, partnerzy będą się od siebie oddalać. Ujawnienie emocji i nauczenie się przekazywania ich to jedne z zadań terapii.

Jakie są przeciwwskazania do prowadzenia terapii dla par?

Są sytuacje, gdy terapia dla par nie jest wskazana. To między innymi przypadki gdy w grę wchodzi choroba psychiczna u jednego lub obojga partnerów, przemoc fizyczna lub brak motywacji do poprawy relacji. Jeśli terapeuta w początkowej fazie terapii zdiagnozuje wyżej wymienione problemy, prawdopodobnie skieruje parę do odpowiedniej instytucji, na przykład psychiatry, mediatora lub centrum interwencji kryzysowej.

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*