Emocje

Self-Reg skuteczna metoda samoregulacji, która pomoże Ci zapanować nad gniewem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Self-Reg skuteczna metoda samoregulacji, która pomoże Ci zapanować nad gniewem

Metoda samoregulacji jest pomysłem Stuarta Shankera, kanadyjskiego psychologa, która ma pomóc głównie rodzicom w budowaniu więzi z dziećmi i lepszego ich zrozumienia. Jednak zasady i wskazówki proponowane przez specjalistę są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać również w pracy, kontaktach z partnerem czy stresujących sytuacjach życia codziennego. Warto tak, jak do dziecka pochodzić do siebie z empatią i zrozumieniem, dzięki temu jesteśmy w stanie zapanować nad emocjami. To rewelacyjny sposób, aby wzburzenie, gniew czy złość nie decydowało za nas w kluczowych momentach. Sprawdź, jak zastosować metodę Self-Reg!

Według doktora Stuarta Shankera kluczem do samoregulacji jest samoświadomość, która pomaga nam zapanować nad emocjami swoimi oraz dziecka. Pomocne mogą być również ciepłe i życzliwe relacje, dzięki którym mamy poczucie bezpieczeństwa i zaufania do innych osób. Człowiek jest “zwierzęciem stadnym” i to właśnie kontakt z drugą osobą może pomóc nam się uspokoić, znaleźć chwilę wytchnienia i spojrzeć na sytuację z większym dystansem. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym będziemy potrafili poradzić sobie nawet w bardzo trudnej sytuacji.

Self-Reg sprawdzone metody na samoregulację i odzyskiwanie spokoju

Metoda Self-Reg ma w zamyślę pomóc głównie dzieciom nabywać kompetencje miękkie do radzenia sobie ze stresem. Rodzic, który chce pomóc dziecku poradzić sobie z gniewem czy złością sam musi nauczyć się nad nią panować. Warto wiedzieć, że nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, który zadziała u każdego. Wszyscy jesteśmy indywidaulnymi jednostkami, z innym bagażem doświadczeń, dlatego metoda samoregulacji u każdego może oznaczać coś innego. Warto testować różne sposoby, aby móc znaleźć własną drogę do radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Na pewno jest to proces, który przyniesie długofalowe skutki.

Jak samodzielnie poradzić sobie ze stresem?

  1. Rozpoznanie sytuacji, w której stres i emocje przejmują nad nami kontrolę.
  2. Zauważenie, co jest głównym stresorem.
  3. Redukcji stresoru za pomocą np. kilku świadomych oddechów, wypicia szklanki zimnej wody, wyjścia na spacer, rozmowy z kim bliskim i zaufanym.
  4. Poszukanie wsparcia – empatyczne podejście do siebie.
  5. Refleksja, która metoda samoregulacji była najbardziej pomocna.

Przeczytaj też: 4 KANAŁY NA YOUTUBE Z RELAKSACYJNĄ MUZYKĄ, KTÓRE POZWOLĄ CI SKUTECZNIE SIĘ WYCISZYĆ

Zdjęcie główne: Anastasiya Vragova/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*