Związek na odległość – dla jednych koniec, dla drugich wyzwanie, któremu warto sprostać razem z partnerem. Czy taka relacja ma rację bytu? Co zrobić, by związek na odległość przetrwał? Podpowiadamy!
Od lat utrzymuje się w Polsce trend migracji zarobkowych za granicę lub wewnątrz kraju. Zdarza się, że z danej rodziny wyjeżdża tylko jedna osoba, a reszta domowników zostaje na miejscu. Niezależnie od tego, czy jesteście parą bez dzieci, czy rodzicami, każda rozłąka to spore wyzwanie dla związku – także logistyczno-organizacyjne, ale przede wszystkim emocjonalne. Jak sobie poradzić ze wspólnym życiem na odległość? Czy taki związek ma szansę na przetrwanie?
Dbanie o związek na odległość bywa trudne. Miłość i przywiązanie zostają wystawione na sporą próbę. Często pojawiają się tęsknota, frustracja, obawa, czy druga osoba czuje się szczęśliwa w związku i nie nawiąże nowych relacji. W naszej opinii wytrwanie w związku nie zależy tyle od odległości partnerów od siebie, co od ich charakterów i wzajemnych oczekiwań.
Związek na odległość wymaga więcej uwagi. Jeśli nie spędzamy z partnerem odpowiednio dużo czasu (dla każdego może to być inna wartość), to możemy czuć się samotni mimo bycia w związku. Warto więc zadbać o regularny kontakt. Kilka krótkich SMS-ów wysyłanych w ciągu dnia i kwadrans spokojnej rozmowy telefonicznej wieczorem mogą być bardziej wartościowym kontaktem, niż na co dzień doświadczają niektóre pary żyjące pod jednym dachem. Podczas rozłąki dobrym pomysłem jest trzymanie się rytuałów, które spajają związek. Nie mieszkacie w jednym domu, więc nie możecie dać sobie buziaka na dzień dobry? SMS z odpowiednią emotką wysłany tuż po przebudzeniu będzie namiastką dotychczasowego rytuału. Namiastką, która pokaże partnerowi, że nawet na odległość myślimy o nim tuż po przebudzeniu.
Celebrujcie chwile razem. Gdy partner wraca do domu po dłuższej nieobecności, to nie organizujcie licznych spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Zarezerwujcie dla nich nieco czasu, jednak postawcie przede wszystkim na siebie. Spędźcie ten czas świadomie, może nawet nieco odetnijcie się od świata, pójdźcie na długi spacer, obejrzyjcie wspólnie film, pojedźcie na wycieczkę. Róbcie to, co sprawia Wam radość i pozwala zadbać o Waszą relację.
Oczywiście! Tak samo, jak każdy inny związek dorosłych ludzi, którym na sobie zależy. Nie każdy będzie się czuł szczęśliwy w takim związku, jednak jeśli to chwilowe rozwiązanie, to takie doświadczenie może mieć pozytywne efekty. Może Was utwierdzić w przekonaniu, że potrzebujecie mieć partnera obok siebie na co dzień, a nie tylko w weekendy i święta. Może pomóc Wam odnaleźć siebie, zrozumieć lepiej swoje potrzeby i znaleźć hobby – to szczególnie ważne w przypadku osób, które są w związku od wielu lat. Moment rozłąki może nie być tak bolesny, jak późniejsze zderzenie z rzeczywistością, przeorganizowanie czasu, który zwykle spędzało się razem, wypełnianie wszystkich obowiązków, których nagle nie ma z kim dzielić. Związek na odległość paradoksalnie może wzmocnić relację, gdy odkryjemy, że partner może nie jest nam niezbędny do życia, bo potrafimy się doskonale sami zorganizować, ale jednak jest dla nas ważny, gdyż dzięki niemu nasze życie jest ciekawsze i pełniejsze.
Zdj. główne: Sam Williams/pixabay.com