Emocje

Psychiatra – jakie choroby leczy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Psychiatra – jakie choroby leczy?

Artykuł sponsorowany

Psychiatra to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych. W swojej praktyce psychiatrzy zajmują się różnymi zaburzeniami, w tym nerwicą, zaburzeniami osobowości oraz wsparciem osób DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. 

Nerwica

Nerwica to choroba psychiczna, która objawia się silnym lękiem, niepokojem, drażliwością, bólami brzucha, zaburzeniami snu oraz objawami somatycznymi. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych i dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nerwica może wpływać na życie codzienne, utrudniając wykonywanie zwykłych czynności.

Nerwica objawy:

  • napady lęku i paniki
  • uczucie niepokoju i niepewności
  • zaburzenia snu
  • problemy z koncentracją
  • bóle głowy i brzucha
  • osłabienie, zmęczenie
  • zaburzenia rytmu serca
  • uczucie duszności

Nie ma jednej przyczyny nerwicy, jej rozwój zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, stres, traumy z przeszłości oraz niskie poczucie własnej wartości. Osoby, które doświadczyły trudnych sytuacji w swoim życiu lub mają skłonności do lęku i niepokoju, są bardziej narażone na rozwój choroby. Leczenie nerwicy zależy od stopnia nasilenia objawów oraz od indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, która polega na zmianie myślenia i reakcji na stresujące sytuacje. W niektórych przypadkach psychiatra może również przepisać leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości to choroby psychiczne, które wpływają na sposób myślenia, postrzegania oraz relacje interpersonalne. Zaburzenia osobowości mogą objawiać się między innymi: niestabilnością emocjonalną, skłonnościami samobójczymi, impulsywnością czy paranoją. Leczenie polega na stosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej, terapii poznawczej lub terapii schematu. Zaburzenia osobowości mogą dotyczyć takich osób jak socjopata, czyli takich mających problemy z nawiązywaniem trwałych relacji, pozbawionych empatii, manipulujących innymi ludźmi, często dopuszczających się przestępstw. Oczywiście wachlarz  zaburzeń osobowości jest znacznie większy, bo obejmuje także zaburzenia osobowości borderline, histrioniczne, paranoidalne, zależne, unikające itp.

DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików

Terminem DDA oznacza się syndrom dorosłych dzieci alkoholików, które mają problem z dotarciem do własnych emocji i uczuć. Osoby dorastające w otoczeniu osób dorosłych borykających się z alkoholizmem doświadczają w życiu dorosłym różnego rodzaj problemów, kóre bardzo często utrudniają im tworzenie zdrowych relacji. Aby móc poradzić sobie z takimi problemami, może przydać się wsparcie psychoterapeuty, który przeprowadzi wywiad i zaproponuje odpowiednia terapię. Niestety w Polsce wiele osób jest dotkniętych syndromem DDA.

Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych chorób psychicznych, w tym nerwicy, zaburzeń osobowości oraz DDA. Leczenie chorób psychicznych jest procesem długotrwałym i wymaga współpracy ze specjalistą oraz cierpliwości ze strony pacjenta. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*