Emocje

Jak kreatywnie zarządzać swoimi emocjami?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak kreatywnie zarządzać swoimi emocjami?

Czujesz ogromną złość, której nie potrafisz rozładować inaczej niż krzyczeć bez powodu na najbliższych? Nie wiesz jak złagodzić napięcie, które w tobie drzemie? A może nieustannie odczuwasz strach, który cię ogranicza i nie pozwala realizować marzeń? Poznaj sposoby jak mądrze zarządzać swoimi emocjami!

Pomysły, które ci podrzucimy, jako kreatywne radzenie sobie z emocjami, pozwolą ci nimi mądrze zarządzać, a także kontrolować. Jednak warto wiedzieć, że nic nie zastąpi wizyty u psychologa lub psychiatry, który realnie może ci pomóc w zrozumieniu wiele kwestii. To właśnie specjalista pozwala nam zobaczyć pewne rzeczy z innej niż dotychczas perspektywy, poznać siebie oraz własne reakcje. Warto również wiedzieć, że zbyt długo skrywane emocje zawsze do nas wracają do nas wracają i to ze zdwojoną siłą. Nie warto ich dusić, ale poznać, zrozumieć skąd się biorą, a niekiedy dać im możliwość wyjścia.

Maluj!

Nie musisz umieć malować, aby zacząć to robić. W tym przypadku ważne jest to, by starać się za sprawą kolorów, kształtów czy linii wyrażać emocje. Przelewając je na papier możesz poczuć ulgę, a z czasem mogą z tego powstać prawdziwe dzieła sztuki!

Ćwicz!

Aktywność fizyczna pozwala pozbyć się napięcia, gniewu, a nawet strachu. Wykonując ćwiczenia uwalniasz do swojego organizmu ogrom endorfin, czyli hormonu szczęścia, które poprawiają twój nastrój. Co więcej, spięte mięśnie, podobnie jak ty, zaczynają się rozluźniać.

Nie musisz jedynie ćwiczyć możesz tańczyć, jeździć na rowerze, biegać, spacerować czy pływać. Znajdź taką aktywność, która sprawia ci przyjemność.

Gotuj i piecz!

Skupienie się na konkretnych czynnościach pozwala na chwile wytchnienia dla naszego zapracowanego mózgu. Dzięki temu jesteśmy w stanie spojrzeć na dana sytuacje z innej perspektywy. Możesz gotować sprawdzone przepisy lub eksperymentować. Nie przejmuj się jeśli coś ci nie wyjdzie, bo chodzi o sam fakt zajęcia czymś mózgu i uspokojenie biegu myśli.

Pisz!

W tym przypadku chodzi o to, aby zapisywać emocje jakie w danym momencie odczuwasz, a następnie opisać sytuacje, która je wywołała. Zastanów się czy widząc tę sytuację oczami niezależnego obserwatora też byś przypisała im takie emocje jak odczuwasz? Czy uważasz, że są słuszne czy może przesadzone? Zastanów się co może czuć druga strona. Bardzo często pod wpływem chwili podejmujemy złe decyzje, emocjonuje nas coś co w normalnych warunkach nie zrobiłoby na nas wrażenia. Poznanie swoich emocji pozwoli ci w przyszłości lepiej je rozumieć i nimi zarządzać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*